Dodała, że kanclerz poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej o planowanej wizycie w Moskwie w weekend. Podkreśliła, że Komisja nie będzie komentować potencjalnego wpływu tej wizyty na sytuację na Ukrainie.

Reklama

Kanclerz Austrii Karl Nehammer udaje się w poniedziałek do Moskwy, gdzie ma spotkać się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem – podała w niedzielę austriacka agencja APA. Tematem rozmów ma być rosyjska inwazja na Ukrainę.

To pokazuje nadmierną pewność siebie ze strony austriackiego kanclerza, jeśli poważnie wierzy, że podróż ma sens teraz, gdy Putin pokazał, jakim jest brutalnym zbrodniarzem wojennym – skomentował planowany wyjazd Nehammera anonimowy ukraiński dyplomata, cytowany przez niemiecki dziennik „Bild”.

Środowiska unijne, poinformowane o podróży szefa rządu Austrii, określiły ją mianem "przedstawienia PR-owego Nehammera” - dodaje gazeta.

Reklama

"Bild" o spotkaniu Nehammera z Zełenskim

W sobotę kanclerz Nehammer spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "W Kijowie i w Buczy mógł na własne oczy ujrzeć obraz zniszczeń i okrucieństw popełnionych przez armię rosyjską” – zauważył „Bild”.

Od początku inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, Putin miał głównie kontakt telefoniczny z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. „"Od wybuchu wojny żaden z przywódców państw unijnych nie pojechał do Moskwy” – podkreśla "Bild".