"Planowany test (gotowości bojowej) obejmuje przemieszczenie się znacznej liczby pojazdów wojskowych, co może spowolnić ruch na drogach publicznych" - zaznaczono w komunikacie.

Reklama

Bez zagrożenia dla sąsiednich krajów?

Białoruski resort obrony zaznaczył, że ćwiczenia "nie stanowią zagrożenia dla sąsiednich krajów ani ogólnie dla społeczności Europy" - pisze Reuters.

Reuters nie podaje, jak długo mają potrwać manewry.

Reklama

Terytorium Białorusi wykorzystywane przez Rosję

Rosja wykorzystywała terytorium Białorusi do ataków na Ukrainę od początku swojej napaści na ten kraj 24 lutego. Przed rosyjską inwazją na Białorusi odbywały się wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe.

Siły rosyjskie wkroczyły z terytorium Białorusi na północ Ukrainy na początku wojny, maszerując w kierunku Kijowa i Czernihowa. Na początku kwietnia Rosjanie wycofali się z zajętych terenów. Obecnie działania zbrojne koncentrują się na wschodzie i południu Ukrainy - w Donbasie oraz w obwodach charkowskim, zaporoskim i chersońskim.

Reklama

SG Ukrainy: Nie wykluczamy, że Białoruś włączy się do wojny

Władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie – oświadczył w środę rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Reutera.

Nie wykluczamy, że Federacja Rosyjska może w pewnym momencie wykorzystać terytorium Białorusi oraz Siły Zbrojne Republiki Białorusi przeciwko Ukrainie. Dlatego jesteśmy gotowi – powiedział Demczenko.