Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o szykowanych przez stronę ukraińską prowokacjach według "scenariusza buczańskiego" (czyli popełnieniu zbrodni wojennych na ludności cywilnej i zrzucaniu za to odpowiedzialności na przeciwnika), żeby zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej. Prowokacje te władze Ukrainy mają według rosyjskiej propagandy "szykować przy poparciu swych zachodnich kuratorów".

Reklama

Rzekoma operacja Ukrainy

Reklama

"Kremlowskie media donoszą, że operacja ta ma być przeprowadzona następująco: ukraińscy żołnierze zostaną przebrani w mundury armii rosyjskiej z białymi opaskami i będą przed kamerami rozstrzeliwać mieszkańców Kostiantyniwki - poinformował ukrinform.ua, powołując się na wpis zamieszczony na Telegramie przez Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji CPD) przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

Celem tej "wyprzedzającej" informacji jest - w opinii CPD - próba stworzenia "informacyjnego alibi" i przygotowanie opinii publicznej w Rosji oraz na forum międzynarodowym do poinformowania o zbrodniach dokonanych na ludności cywilnej, których mają się dopuścić rosyjscy okupanci, a następnie zrzucenie winy za ich popełnienie na stronę ukraińską.