"Gdy w lutym rosyjskie wojska zaczęły inwazję na Ukrainę na pełną skalę, Zełenski, komik, który nie miał doświadczenia politycznego przed swoim wyborem na prezydenta Ukrainy w 2019 roku, został wciągnięty na scenę międzynarodową i jednoczył przywódców, by wspierać Ukrainę" - napisał "Time".

Reklama

"Rozumiesz, że oni patrzą. Jesteś symbolem. Musisz działać tak, jak musi działać głowa państwa" - mówił w kwietniu Zełenski w wywiadzie z tą amerykańską gazetą.

Kolejne miejsca

Prezydent Ukrainy otrzymał 5 proc. spośród wszystkich głosów oddanych w ankiecie. Na drugim miejscu z 3,5 proc. głosów znalazł się przedsiębiorca Elon Musk, którego "Time" uznał w grudniu za człowieka roku 2021. Trzeci był premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, na którego głosowało 3,4 proc. uczestników.

Na czwartym miejscu z 3,2 proc. głosów znaleźli się zbiorczo pracownicy służby zdrowia walczący z pandemią Covid-19, a na kolejnym z 3,1 proc. głosów uplasował się prezydent USA Joe Biden.

Listę stu najbardziej wpływowych ludzi świata "TIME100" na 2022 rok wybiorą redaktorzy dwutygodnika "Time". Zostanie ogłoszona 23 maja.