Wydaje mi się, że Putin próbuje zniszczyć kulturę. (...) nie celuje nawet w obiekty militarne, eliminuje każdą szkołę, każdy kościół... tak jakby próbował zetrzeć ukraińską kulturę - wyjaśnił amerykański przywódca.

Reklama

Biden: Żyjemy w ciemnej godzinie...

Żyjemy w ciemnej godzinie naszej wspólnej historii. Rosyjska brutalna i niesprowokowana wojna prowadzona przeciwko Ukrainie spowodowała ludzką katastrofę, a niewinni cywile zostali zamordowani na ulicach - przekazał Biden.

Prezydent USA: Wojna na Ukrainie to problem światowy

Reklama

Prezydent USA powiedział również, że wojna na Ukrainie "to więcej niż tylko europejski problem. To problem światowy". Jak komentuje AP, choć Biden nie adresował swoich słów do żadnego konkretnego kraju, jego wiadomość mogła być kierowana, przynajmniej częściowo, do premiera Indii Narendry Modiego, którego rząd nie nałożył sankcji na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę, ani jej nie potępił.

Sojusz Quad to czterostronny dialogu na rzecz bezpieczeństwa, który powstał w 2007 roku w celu przeciwdziałania chińskim wpływom w regionie Indo-Pacyfiku. Członkami sojuszu są USA, Japonia, Australia i Indie. Tegoroczny szczyt odbywa się w Tokio.