Nie wiadomo, w jakim wieku były zabite dzieci. Sprawca strzelaniny, 18-letni mężczyzna, nie żyje, zastrzelony przez policjantów.

Reklama

Według Abbotta 10-letnia dziewczynka i 66-letnia kobieta są w szpitalu uniwersyteckim i znajdują się w stanie krytycznym. Kilku uczniów przebywa na izbie przyjęć.

Jak wyjaśnił Abbott napastnikiem był 18-letni Salvador Romas, prawdopodobnie były uczeń liceum w Uvalde. Wszedł do szkoły z pistoletem i prawdopodobnie karabinem.

Zastrzelił i zabił w straszny, niezrozumiały sposób 14 uczniów i zabił dwóch nauczycieli. (…) Uważamy, że policja zabiła napastnika, ale nadal trwają czynności w tej sprawie – powiedział gubernator.

Postrzelonych zostało także dwóch funkcjonariuszy organów ścigania, ale prawdopodobnie ich życie nie jest zagrożone.

Reklama

Biden: Kiedy na miłość boską przeciwstawimy się lobby broni palnej?

Kiedy na miłość boską przeciwstawimy się lobby broni palnej? - powiedział prezydent USA Joe Biden.

Zapewnił, że modli się za to, aby rodzice i bliscy ofiar mieli siłę w ciemności, jaka ich otacza. Podkreślił, że nie będą już tacy sami.

Jasno jako naród musimy zadać pytanie: Kiedy na miłość boską przeciwstawimy się lobby broni palnej? Kiedy na miłość boską zrobimy to, co musi być zrobione? – mówił m.in. Biden w emocjonalnym wystąpieniu, wzywając do wprowadzenia obostrzeń w nabywaniu broni palnej.

Teksańczycy w całym stanie opłakują ofiary tej bezsensownej zbrodni i społeczność Uvalde - powiedział Abbott - (…) Wzywamy wszystkich Teksańczyków do zjednoczenia się, aby okazać nasze niezachwiane wsparcie wszystkim cierpiącym – mówił Abbott.

Reklama

Organizacja non-profit Archiwum Przemocy z Bronią (GVA) naliczyła do połowy maja w Ameryce co najmniej 215 strzelanin, zdefiniowanych jako takie, w których zginęły lub zostały ranne cztery lub więcej osób. W dziewięciu było cztery lub więcej ofiar śmiertelnych.

Według sekretarz prasowej Białego Domu Karine Jean Pierre oczekuje się, że wieczorem prezydent Joe Biden wygłosi przemówienie związane z strzelaniną.

Prezydent Biden został poinformowany o przerażającej strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie i będzie informowany regularnie w miarę pojawiania się nowych informacji. Jego modlitwy są z rodzinami dotkniętymi tym strasznym wydarzeniem – powiadomiła.

Agencja AP przypomina, że była to najbardziej śmiertelna strzelanina w szkole podstawowej od wydarzeń w Newtown w stanie Connecticut prawie dziesięć lat temu, gdy napastnik zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat i 6 dorosłych członków personelu,

W Uvalde mieszka około 16 000 osób, miasto jest siedzibą rządu hrabstwa Uvalde. Znajduje się około 120 kilometrów od granicy z Meksykiem. Szkoła Robb Elementary znajduje się w dzielnicy, zabudowanej głównie skromnymi domami.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski