Pełnomocnik rządu Bawarii ds. życia żydowskiego i walki z antysemityzmem Ludwig Spaenle skrytykował gazetę "Sueddeutsche Zeitung" za kontrowersyjną karykaturę, przedstawiającą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako przerośniętą postać na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Reklama

Spaenle powiedział w Monachium, że karykatury są szczególną formą ekspresji i twórczości artystycznej - i że musi istnieć duża swoboda. - Uważam jednak, że ta karykatura jest złym zniekształceniem prezydenta Ukrainy - a to jest z mojego punktu widzenia nie do przyjęcia - stwierdził komisarz, cytowany przez dziennik "Welt".

Forma prezentacji budzi w wielu osobach antysemickie stereotypy dalekie od rzeczywistości. Ukraiński prezydent ma żydowskie korzenie. Spaenle podkreślił, że cała sprawa jest dla niego osobiście niepokojąca, ponieważ cenił sobie informacje gazety na temat tendencji antysemickich, incydentów i przestępstw.

Reklama

"Wiele głosów w internecie już wcześniej wyrażało podobną krytykę, a w niektórych przypadkach nawiązywało do wcześniejszych karykatur w gazecie" - przypomina "Welt".

"Sueddeutsche Zeitung" zareagowała za pośrednictwem Twittera: "Ta karykatura jest graficznym przetworzeniem obrazów telewizyjnych z poniedziałku: ukraiński prezydent na ekranie wideo, a więc w formacie XXL, przed publicznością w Davos. To pokazuje, jak dominującym tematem jest tam Ukraina".

Z Berlina Berenika Lemańczyk