Sobór, obradujący w piątek w Kijowie, uchwalił zmiany w statucie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, "świadczące o jej pełnej samodzielności i niezależności" – napisano w jego postanowieniu.

"Wyrażamy niezgodę wobec stanowiska patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla odnośnie wojny w Ukrainie– oznajmił też sobór. Potępił wojnę jako złamanie przykazania "Nie zabijaj!" i wyraził współczucie wobec wszystkich, którzy ucierpieli na skutek wojny.

Reklama

Cyryl poparł inwazję

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

Uczestnicy soboru zaproponowali podjęcie dialogu z Cerkwią Prawosławną Ukrainy. "Sobór wyraża głęboki żal z powodu braku jedności w ukraińskim prawosławiu. Istnienie rozłamu sobór uważa za głęboką, bolesną ranę na ciele prawosławia" - podkreślono.

Zaznaczono jednak, że aby podjęto dialog, przedstawiciele Cerkwi Prawosławnej Ukrainy powinni "zaprzestać zajmowania cerkwi siłą i przymusowego wcielania parafii do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy".

Uczestnicy soboru zwrócili się też do władz Ukrainy i Rosji z apelem o kontynuowanie rozmów i poszukiwanie "silnego i rozumnego słowa, które mogłoby powstrzymać przelew krwi".

Reklama

Portal risu.ua pisał w zeszłym tygodniu, że parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego masowo przechodzą pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Według stanu z 17 maja od początku istnienia Cerkwi Prawosławnej Ukrainy przeszło pod jej skrzydła 836 parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew Prawosławna Ukrainy została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej. W styczniu 2019 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.