Poroszenko przekroczył granicę na przejściu Krakowiec - poinformowała Europejska Solidarność. Serwis Ukraińska Prawda zaznacza, że rano były szef państwa zwrócił się do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by podkreślić, że opozycja razem z władzami działa na rzecz wzmocnienia kraju. Poinformował, że chce udać się na kongres i szczyt Europejskiej Partii Ludowej w Rotterdamie.

Reklama

Poroszenko, prezydent Ukrainy w latach 2014-2019, w piątek i w sobotę bezskutecznie próbował przekroczyć granicę w punkcie Rawa Ruska na granicy z Polską. Chciał wyjechać z kraju jako członek oficjalnej delegacji ukraińskiego parlamentu na posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Wilnie.

"Prowokacja" wobec Poroszenki?

Europejska Solidarność napisała, że odmowa wyjazdu z kraju pod pozorem nieodpowiednich dokumentów była "prowokacją".

Otoczenie Poroszenki oskarżyło władze o "polityczne zamówienie" i stwierdziło, że nie ma podstaw, by odmawiać 56-letniemu politykowi wyjazdu, ponieważ jako deputowany nie jest objęty obowiązkiem wojskowym.

Poroszenko ma na Ukrainie status podejrzanego o zdradę stanu i wspieranie terroryzmu; były prezydent uważa sprawę za umotywowaną politycznie.