Według informacji podanych przez ministerstwo, Tammy Duckworth podczas trzydniowej wizyty spotka się z czołowymi przedstawicielami tajwańskiego rządu, w tym z prezydent Tsai Ing-wen, premierem Su Tseng-changiem, minister gospodarki Wang Mei-hua, weźmie też udział w bankiecie zorganizowanym przez ministra spraw zagranicznych Josepha Wu. Podczas spotkań poruszone zostaną kwestie współpracy Tajwanu z USA, bezpieczeństwo regionalne, handel oraz inwestycje.

Reklama

Wizyty przedstawicieli USA

Wcześniej senator odwiedziła Tajwan w czerwcu 2021 roku wraz z senatorami Danem Sullivanim i Christopherem Coonsem.

Nie jest to jedyna wizyta przedstawicieli USA na Tajwanie w ostatnim czasie. W kwietniu do kraju przyleciała grupa sześciu kongresmenów z senatorem Lindseyem Grahamem na czele, spotkali się wówczas z wysokimi rangą przedstawicielami tajwańskiego rządu.

Reklama

30 chińskich samolotów

W poniedziałek 30 samolotów chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. W odpowiedzi strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty powietrzne (CAP), by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Wśród 30 samolotów znalazło się sześć myśliwców Shenyang J-16, osiem Shenyang J-11, cztery Chengdu J-10, dwa Su-30 dwa Sukhoi Su-35, dwa samoloty wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500 oraz sześć samolotów Shaanxi Y-8.

Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie wojsko strefy ADIZ Tajwanu stało się codziennością, jest to druga w tym roku największa liczba samolotów, które naruszyły strefę w ciągu jednego dnia. Poprzednie tak duże naruszenie miało miejsce w styczniu, gdy do ADIZ wleciało 39 samolotów.