Państwa wschodniej flanki NATO na spotkaniu bukareszteńskiej 9 pracowały w piątek nad stanowiskiem regionu na szczyt NATO w Madrycie zaplanowany na koniec czerwca. – Dziękuję państwom B9 za ich mocne poparcie dla sojuszu atlantyckiego, wkład w jego bezpieczeństwo i konsekwentne wspieranie suwerenności Ukrainy – mówił, łącząc się z przywódcami Dziewiątki online sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – NATO zareagowało szybko (na inwazję rosyjską na Ukrainę – red.), w tym poprzez podwojenie liczby wielonarodowych grup bojowych od Bałtyku po Morze Czarne, z nowymi grupami bojowymi w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji – dodał. Jego zdaniem podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie przywódcy wszystkich krajów członkowskich podejmą dalsze kroki, by dostosować Sojusz do coraz bardziej niebezpiecznej rzeczywistości.
Reklama
Jak przekonują rozmówcy DGP, władze w Warszawie liczą, że Madryt będzie "ważnym krokiem" na drodze do ustanowienia stałych baz sił USA w Polsce. Prawdopodobnie decyzje w tej sprawie zostaną jednak ogłoszone później.
Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę i wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię, aby powstrzymać imperializm Putina – mówił w Bukareszcie Andrzej Duda.