"W Donbasie siły rosyjskie i separatystów prorosyjskiej z Ługańskiej Republiki Ludowej twierdzą, że wkroczyły na obrzeża Siewierska. Nie zostało to potwierdzone, jednak siły rosyjskie po ostrzale i atakach próbnych powoli posuwają się na zachód w kierunku Siewierska od strony Lisiczańska, aby otworzyć drogę do Słowiańska i Kramatorska. Następnym celem, po zabezpieczeniu Siewierska, będzie prawdopodobnie Bachmut" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Reklama

Nieskuteczny atak na Wyspę Węży

"Od czasu wycofania się ze strategicznie położonej Wyspy Węży (na Morzu Czarnym - PAP) 30 czerwca 2022 r. Rosja stara się uniemożliwić Ukrainie jej wykorzystanie. Jednak 13 lipca 2022 r. naloty dwóch rosyjskich odrzutowców Su-27 nie zdołały trafić w wyspę. To wpisuje się w schemat, zgodnie z którym rosyjskie siły powietrzne nie są w stanie skutecznie zaangażować się w walkę taktyczną" - dodano.

"Już ponad 2,5 mln osób ewakuowano z Ukrainy do Rosji od początku inwazji. Rosja nadal mierzy się z oskarżeniami, że przymusowo deportuje Ukraińców; w wielu przypadkach są doniesienia, że znęcano się nad Ukraińcami w obozach filtracyjnych utworzonych przez Rosję" - wskazano również.

Reklama