"17 lipca obchodzimy ósmą rocznicę zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines MH17, w którym zginęło 298 osób 17 różnych narodowości. Unia Europejska nadal odczuwa głębokie współczucie dla wszystkich tych, którzy stracili swoich bliskich. Unia Europejska ponownie wyraża swoje pełne poparcie dla wszelkich wysiłków zmierzających do ustalenia prawdy, oddania sprawiedliwości 298 ofiarom zestrzelenia samolotu MH17 i ich najbliższych oraz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2166" - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Wojna agresji Rosji na Ukrainę jest bolesnym przypomnieniem tego, co 8 lat temu przydarzyło się 298 osobom na pokładzie samolotu MH17 i wzmacnia potrzebę ustalenia odpowiedzialności. Przypominając swoje poprzednie oświadczenia, Unia Europejska odnotowuje wszystkie toczące się w tym zakresie postępowania sądowe i oczekuje, że Rosja zaakceptuje swoją odpowiedzialność i będzie w pełni współpracować w wysiłkach na rzecz ustalenia odpowiedzialności - dodał Borrell.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu

17 lipca 2014 roku w obwodzie donieckim na Ukrainie samolot pasażerski Malaysia Airlines Boeing 777 (nr lotu MH17) został zestrzelony kierowanym pociskiem rakietowym ziemia–powietrze Buk M1 z wyrzutni nr 332, należącej do 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Z Brukseli Artur Ciechanowicz