Dziennik Gazeta Prawana logo

Dziennikarka TUT.by po 14 miesiącach wypuszczona z białoruskiego aresztu

18 lipca 2022, 21:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Portal tut.by
<p>Portal tut.by</p>/ShutterStock
Dziennikarka zlikwidowanego przez władze portalu TUT.by Alena Tałkaczowa po 14 miesiącach została w poniedziałek wypuszczona z aresztu. Jak podaje Zerkalo.io, portal utworzony za granicą przez dziennikarzy TUT.by, nie wiadomo, jaki jest obecnie status dziennikarki.

„Nie wiadomo jak dotąd, czy wycofano zarzuty” – podało Zerkalo.io.

Tałkaczowa została zatrzymana 18 maja 2021 r., a wraz z nią – 14 innych pracowników TUT.by, wówczas największego portalu informacyjnego na Białorusi. Do aresztu trafiła m.in. redaktor naczelna Maryna Zołatawa. Portal TUT.by został następnie zlikwidowany przez białoruskie władze.

Wiadomo, że Tałkaczowa i Zołatawa usłyszały zarzuty, dotyczące „uchylania się od płacenia podatków”. Obecnie w ramach tzw. sprawy TUT.by w areszcie pozostaje była redaktor naczelna oraz była dyrektor generalna Ludmiła Czekina.

Uwięzione pracowniczki TUT.by zostały uznane za więźniarki polityczne. Obecnie na Białorusi za kratami przebywa 30 reporterów i pracowników mediów. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Weronika Papiernik
oprac. Weronika Papiernik

Studiowała edukację medialną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W dzienniku pracuje od 2020 roku. Pracowała m.in. w fundacji działającej na rzecz osób starszych przy TV Puls. Zajmowała się tworzeniem informacji, przeprowadzała wywiady na potrzeby spotów reklamowych, pisała reportaże ukazujące problemy społeczne i materialne osób starszych. Tworzyła content na social media, organizowała plany filmowe na potrzeby spotów charytatywnych. Zajmowała się również montażem treści wideo. 

 W dziennik.pl zajmuje się głównie pisaniem o aktualnych wydarzeniach politycznych, newsowych i gospodarczych.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora8. godzin z włączoną klimatyzacją w domu. Ile dopłacisz do rachunku? Oto wyliczenia »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj