W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczonej na Twitterze ministerstwo podkreśliło, że w weekend rosyjskie rakiety uderzyły w infrastrukturę portu w Odessie. Władze Rosji twierdziły, że celem był ukraiński okręt i pociski przeciwokrętowe, ale nie ma żadnych oznak, że one rzeczywiście tam się znajdowały.

Reklama

„Rosja niemal na pewno postrzega pociski przeciwokrętowe jako kluczowe zagrożenie, które ogranicza skuteczność jej Floty Czarnomorskiej. To w znacznym stopniu podkopało ogólny plan inwazji, ponieważ Rosja nie może realistycznie próbować ataku desantowego, by przejąć Odessę” – napisano.

Prezydent Wołodymir Zelenski podzielił się wideo nakręconym w Zatoce, kurorcie w obwodzie odeskim, po rosyjskim ataku 26 lipca. Na filmie widać płonące budynki i liczne zniszczenia.

Oni zostaną ukarani za wszystko. Każdy z nich - napisał Zelensky.

Reklama

Według brytyjskiego resortu wysiłki na rzecz niszczenia i osłabiania zdolności przeciwokrętowych Ukrainy pozostaną priorytetem wojsk rosyjskich. Procesy obierania celów przez Rosję są jednak często utrudniane przez złe planowanie i odgórne podejście do działań, a także z powodu korzystania z nieaktualnych danych wywiadowczych – oceniono.