Informacja w tej sprawie pojawiła się na stronie białoruskiego ministerstwa informacji. Sąd uznał za ekstremistyczne zestawy naklejek "Sasza 3 proc." i "Luka", które wyśmiewały Łukaszenkę i odnosiły się do protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi z 2020 roku.

Reklama

"To pierwszy raz, kiedy na Białorusi za ekstremistyczne uznano zestawy naklejek w Telegramie" - podkreśla portal Radia Swoboda.

Centrum Praw Człowieka Wiasna poinformowało o zatrzymaniu Daszkiewicza, byłego więźnia politycznego i byłego lidera Młodego Frontu, został "zabrany przez ludzi w czarnych strojach" w środę rano po rewizji przeprowadzonej w jego mieszkaniu.

W Czeczersku w obwodzie homelskim skazano na kary dwóch i 2,5 roku więzienia trójkę młodych ludzi, którzy w czerwcu 2021 roku mieli rozkleić kilka opozycyjnych nalepek. W środę w Mińsku zatrzymano także działaczkę opozycyjną, socjolog Taccjanę Wadałażską, która miała wcześniej status podejrzanej w sprawie związanej z protestami przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki.

Reklama