W opublikowanym na Twitterze nagraniu biskup, komentując plan zorganizowania we wrześniu w Belgradzie Parady Równości, mówi: Powstaniemy przeciwko temu, a ja powstanę pierwszy. Przeklinam każdego, kto głosi takie rzeczy; gdybym miał broń, to i jej bym użył.

Reklama

Możliwość popełnienia przestępstwa

Prokuratura zwróciła się do ministerstwa spraw wewnętrznych Serbii o zebranie informacji niezbędnych do zbadania możliwości popełnienia przestępstwa przez Veljka Bogunovicia (biskupa banackiego Nikanora).

Kapłan w swoim przemówieniu skrytykował również premier Serbii Anę Brnabić - zadeklarowaną lesbijkę - oraz jej rodzinę. Oczywiście, że mnie to zabolało; to normalne, gdy ktoś obraża twoje dzieci czy dziadków - skomentowała Brnabić.

Oceniając wypowiedź biskupa, prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zauważył, że Nikanor "obraził siebie i Serbski Kościół Prawosławny". Stanowisko Kościoła w tej sprawie jest jasne i jasne jest też, że muszą być przeciwko temu (organizacji Parady Równości - PAP). Nie mam nic przeciwko temu, to ich prawo, ale nikt nie ma prawa, by grozić innym ludziom - dodał Vuczić.