"Rosyjskie wojsko cierpi na poważne niedobory personelu na Ukrainie. Sądzimy, że rosyjskie ministerstwo obrony stara się zwerbować żołnierzy kontraktowych, by uzupełnić te braki, w tym poprzez zmuszanie żołnierzy do ponownego udziału w walkach, pozyskiwanie personelu z prywatnych firm działających w branży bezpieczeństwa i wypłacanie poborowym premii" - powiedziało jedno ze źródeł.

Reklama

USA mają "wiarygodne doniesienia", że ministerstwo obrony Rosji prawdopodobnie rozpocznie werbunek skazanych kryminalistów "w zamian za darowanie wyroków i rekompensatę finansową" - dodali cytowani urzędnicy.

Najnowsze oceny władz USA oparte są na ustaleniach wywiadu, których stopień poufności został obniżony. Administracja w Waszyngtonie dąży do publicznego ogłaszania danych wywiadowczych, dotyczących rosyjskich działań wojennych na Ukrainie – przypomina CNN. Źródła nie ujawniły danych, którymi posłużono się przy formułowaniu tych ocen.

Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał zwiększenie liczebności rosyjskiej armii o 137 tys., ale nie jest jasne, w jaki sposób resort obrony ma zamiar tego dokonać. Pentagon oceniał w sierpniu, że podczas wojny na Ukrainie zginęło lub rannych zostało nawet 80 tys. rosyjskich żołnierzy.