Chińska Republika Ludowa (ChRL) nadal wzmacnia swoją gotowość bojową do ataku na Tajwan, koncentrując się na łańcuchu wysp, biegnącym od Japonii przez Tajwan, Filipiny i Borneo, zamykającym chińskie morza przybrzeżne – informuje ministerstwo w przygotowanym dla parlamentu raporcie.

Reklama

Pekin może wykorzystać siły specjalne w celu unieszkodliwienia systemów dowodzenia Tajwanu i uszkodzenia infrastruktury. Jet też w stanie przypuścić ataki elektroniczne w celu zakłócenia komunikacji i systemów dowodzenia – napisano cytowanym przez agencję w raporcie.

Od początku roku Chiny zintensyfikowały militarne zastraszanie Tajwanu, m.in. poprzez ćwiczenia wojskowe, aby podkopać morale wyspy, „wymusić negocjacje za pomocą wojny” oraz „zbrojnie wymusić zjednoczenie (ChRL i Tajwanu)” – dodało ministerstwo w Tajpej.

Chińskie samoloty wojskowe przekraczają medianę Cieśniny Tajwańskiej

Reklama

Również w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że 14 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w czwartek medianę Cieśniny Tajwańskiej, która stanowi nieoficjalną granicę między Chinami a Tajwanem.

Napięcia pomiędzy obu stronami wzrosły, gdy na początku sierpnia Chiny przeprowadziły bezprecedensowe manewry wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Była to reakcja na wizytę na wyspie spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.