73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. Nowy król Wielkiej Brytanii będzie nosił imię Karol III - potwierdził w czwartek dwór królewski.

Karol, który przejął tron w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II, mógł przyjąć jako król inne imię, tak jak to wcześniej robili niektórzy monarchowie. Jego pełne imiona to Karol Filip Artur Jerzy, więc mógł zdecydować się na użycie któregoś z nich. Tak samo jak on zrobiła w 1952 r. królowa Elżbieta II, która po objęciu tronu zdecydowała, że pozostanie przy swoim pierwszym imieniu.

Reklama

Oświadczenie Karola III

"Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki" - napisał nowy król Wielkiej Brytanii Karol w oświadczeniu wydanym po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II.

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian, moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana" - napisał król Karol.

Reklama

Elżbieta II, która panowała od 6 lutego 1952 r., zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat.

Reklama

Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu.

Elżbieta II, która panowała od 6 lutego 1952 r., zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat.