Żaryn opublikował w poniedziałek na Twitterze zrzut ekranu jednego z kanałów na YouTube, na którym widać nagranie wyemitowane w białoruskiej telewizji, w którym występuje m.in. Wojciech Olszański, znany w internecie również pod pseudonimami Aleksander Jabłonowski oraz Jaszczur.

Reklama

Olszański na usługach białoruskiej propagandy

Olszański i jego współpracownik, z którym prowadził on kanał na YT, w białoruskiej telewizji zostali przedstawieni jako polscy patrioci, którzy "proszą o wybaczenie za zachowanie Dudy i Morawieckiego". Mówią też, że polskie władze "celowo prowadzą antybiałoruską politykę".

Odnosząc się do tego nagrania Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że znany z prorosyjskich wypowiedzi i radykalizmu Wojciech Olszański, "któremu prokuratura postawiła szereg zarzutów, włącza się w działania agresywnej białoruskiej propagandy przeciwko Polsce".

Dodał, że Olszański "kreując się na polskiego patriotę, przekonuje w reżimowej telewizji na BLR, że Polacy czują się ofiarami antyrosyjskiej i antybiałoruskiej propagandy władz RP i mają jej dość".

Uwiarygadnianie kłamstw Mińska

"Wyemitowane przez telewizję reżimu A. Łukaszenki wypowiedzi Olszańskiego uwiarygadniają kłamstwa Mińska, prezentujące Polskę jako zagrożenie. Tezy takie są wykorzystywane przez reżim do manipulowania społeczeństwem" - napisał.

Dodał, że Olszański to kolejny Polak wykorzystywany przez reżim białoruski w propagandowych działaniach przeciwko RP. "Jego wypowiedzi eksponowane są m. in. przez D. Bieliakowa, który promował wcześniej insynuacje szerzone przeciwko Polsce przez E. Czeczkę, M. Mikołajka i M. Miśtala" - napisał.

Autor: Marcin Chomiuk