W trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat eskalowania przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.

Reklama

Poniżenie Rosji

Była szefowa polskiego MSZ Fotyga mówiła, że fenomenalna obrona ukraińskiej armii i postawa Ukraińców podczas trwającej wojny sprawiły, iż Rosja ponosi poniżającą klęskę, a Putin i rosyjskie instytucje podjęły serię błędnych decyzji. Putin ponowił swoje groźby nuklearne nie tylko w stosunku do Ukrainy, ale i do kolektywnego Zachodu – powiedziała europosłanka.

Zaapelowała do zachodnich mediów i poszczególnych polityków, aby powstrzymali się od udziału w grze Putina, od powtarzania tego, że istnieje groźba wojny nuklearnej. Według Fotygi, właściwe działania, które należy podjąć na Zachodzie, to wzmocnienie planów odstraszania nuklearnego.

Musimy sprawić, że Putin i elity rosyjskie będą pewne, że jakikolwiek atak na Ukrainę, jej sąsiada, sojusznika, czy którekolwiek państwo europejskie będzie ostateczne dla niego i jego kraju – podkreśliła eurodeputowana. We współczesnym świecie nie ma miejsca na tego typu terroryzm państwowy - zakończyła.

Putin jak Mikołaj II

Głos w debacie zabrał też inny b. szef MSZ RP Radosław Sikorski (PO).

Panie Putin, swoją fałszywą aneksją osiągnął pan sytuację, w której Ukraina nie będzie z panem negocjować. Pana sytuacja jest bardzo ryzykowana. Nie może pan wygrać, ale ciągle ma pan pewną przestrzeń do manewru. Władca Rosji Mikołaj II również zaatakował kogoś, kto był uznawany za słabszego – Japonię w 1904 r. – i również przegrał, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Zawarł pokój, przeprowadził wewnętrzną reformę i zagwarantował sobie kolejne 12 lat władzy. Panie Putin, pan prawdopodobnie tego nie zrobi, ponieważ jest pan bardziej egomaniakiem, niż patriotą, i prawdopodobnie skończy pan w jakimś bunkrze. Steiner nie przybędzie i pójdzie pan na dno. Wybór należy do pana – powiedział Sikorski.

Reklama

Kim był Felix Steiner?

Felix Steiner był niemieckim generałem, który w kwietniu 1945 r. został mianowany przez Hitlera na dowódcę Grupy Armii Steiner i otrzymał rozkaz przyjścia na odsiecz okrążonemu Berlinowi. Nigdy jednak tego rozkazu nie wykonał.

Z Strasburga Łukasz Osiński