Ministerstwo werbuje więźniów od końca września - podaje serwis Ważnyje Istorii, powołując się na rodziny skazanych, osadzonych w koloniach karnych w obwodzie riazańskim i w Kraju Stawropolskim.

Siostra jednego z więźniów przekazała, że przedstawiciele ministerstwa obrony zaproponowali skazanym dołączenie do batalionu Sztorm. Według rozmówczyni portalu pierwszych więźniów wywieziono z jednej z kolonii w Kraju Stawropolskim nocą z poniedziałku na wtorek.

Reklama

Kontrakty dla więźniów

Ojciec jednego z więźniów kolonii w obwodzie riazańskim przekazał, że przedstawiciele resortu byli w więzieniu pod koniec września i proponowali osadzonym półroczny kontrakt i wynagrodzenie. Mężczyzna powiedział, że w kolonii wybrano 60 osób, które napisały prośbę o ułaskawienie i podpisały umowę o zachowaniu poufności. Rozmówca twierdzi, że więźniowie mogą być wywiezieni z kolonii przed końcem tygodnia.

Portal zaznacza, że nie wiadomo, do jakiej jednostki mają trafić więźniowie. Serwis pisze, że istnieją co najmniej dwie jednostki Sztorm związane z ministerstwem obrony: batalion szturmowy utworzony w lipcu 2022 r. w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej i oddział ochotników z Osetii Północnej walczący od czterech miesięcy na Ukrainie.