Generał Milley wraz z szefem Pentagonu Lloydem Austinem wystąpił na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony i wyższych dowódców wojskowych z 50 państw wspierających Ukrainę. Jednym z głównych tematów obrad była sprawa dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej, by chronić ją przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Reklama

System obrony powietrznej. "Trzeba pomóc Ukraińcom"

To, co musimy zrobić, to żeby wszystkie kraje, które były dziś na konferencji, dołożyły się i pomogły im (Ukraińcom) odbudować i utrzymać zintegrowany system obrony powietrznej i rakietowej" - oświadczył Milley. Dodał, że Ukraina zwróciła się o przekazanie systemu I-Hawk, który był poprzednikiem systemu Patriot. Według Milleya dostępne są też inne podobne systemy na całym świecie, w tym Patrioty, systemy izraelskie, czy niemieckie, jak dostarczone już Ukrainie IRIS-T SLM.

Reklama

A więc wiele krajów, które tu dziś były ma szeroki wachlarz systemów. I naszym zadaniem powinno być zebranie ich razem, rozmieszczenie ich, wyszkolenie (...), więc to jest dość skomplikowane z technicznego punktu widzenia, ale jest osiągalne i w to mierzymy - oznajmił generał.

USA dostarczą systemy NASAMS

Jak dotąd USA zadeklarowały dostarczenie Ukrainie systemów średniego zasięgu NASAMS, z czego dwie baterie mają trafić do kraju w "bliskiej przyszłości". Austin zadeklarował, że USA robią wszystko, co mogą, by przyspieszyć ten proces. Dodał też, że część krajów zgłosiło chęć dostarczenia Ukrainie dodatkowych rakiet do tego systemu.

Z pewnością jest wola, by zrobić wszystko, co możemy, tak długo jak możemy. I to zobowiązanie było dziś inspirujące" - powiedział szef Pentagonu.

"Obrali za cel ludzi starszych, kobiety i dzieci Ukrainy"

Odnosząc się do ostatniej fali ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, generał Milley stwierdził, że Rosja z premedytacją obiera za cele infrastrukturę cywilną, by uderzyć w cywili. Obrali za cel ludzi starszych, kobiety i dzieci Ukrainy. Celowe ataki na cywilne obiekty są zbrodnią wojenną według międzynarodowych zasad wojennych - zaznaczył.

Pytany, czy nadchodząca zima spowolni ukraińskie postępy na polu walki, Austin stwierdził, że choć zima zawsze stanowi wyzwanie w walkach, to spodziewa się, że Ukraina będzie robić wszystko, co tylko może, by dalej odzyskiwać swoje terytorium.

A my zrobimy wszystko, co możemy, by zapewnić, że będą mieli to, czego potrzebują, by być skuteczni - powiedział minister obrony USA.

Oskar Górzyński