Marja-Liisa Veiser z rady gminy Luganuse przyznała, że "w kwestii ich przeniesienia nadal jest wiele niewiadomych". Oczekujemy pomocy od władz centralnych, ponieważ ich oficjalnym stanowiskiem jest usuwanie symboli okupacji z miejsc publicznych - dodała w rozmowie z telewizją ETV.

Reklama

Prowincja Virumaa Wschodnia posiada znaczącą mniejszość rosyjską, w tym wiele miejscowości zamieszkałych w większości przez Rosjan, stąd kwestia usuwania pomników sowieckich jest w tej części kraju szczególnie wrażliwa - wyjaśnił portal ERR.

Estonia usuwa pomniki radzieckie - to efekt agresji Rosji na Ukrainę

Decyzję o usuwaniu z przestrzeni publicznej symboli i pomników upamiętniających okres sowiecki historii Estonii podjęto w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Prawo estońskie rozróżnia pomniki z czasów sowieckich na te ze szczątkami ludzkimi oraz te, które ich nie posiadają. W przypadku znajdowania się w danym miejscu szczątków, kwestia ich przeniesienia leży w odpowiedzialności władz centralnych. Transfer pozostałych pomników sowieckich należy do samorządów.

Ze względu na liczbę takich miejsc prace w niektórych przypadkach utknęły w martwym punkcie - przypomniał estoński portal.