Wszyscy wstrzymują oddech z tego powodu, ponieważ kolejny test jądrowy byłby kolejnym potwierdzeniem programu, który idzie pełną parą, w sposób, który jest niewiarygodnie, niewiarygodnie niepokojący - powiedział w Nowym Jorku szef MAEA. Dlatego śledzimy to bardzo, bardzo uważnie. Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale wskazówki niestety idą w innym kierunku - dodał Grossi.

Reklama

"Następnym stopniem będzie próba nuklearna"

Korea Północna przeprowadziła w tym roku bezprecedensową liczbę prób rakietowych, a eksperci oceniają, że następnym stopniem eskalacji będzie próba nuklearna. Oceniamy, że (Korea Północna) zakończyła już przygotowania do siódmej próby nuklearnej – ostrzegł we wtorek w parlamencie prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol.

Obawy Waszyngtonu

Reklama

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby przekazał wcześniej dziennikarzom, że Waszyngton spodziewa się, iż Pjongjang „może przeprowadzić test nuklearny w dowolnym momencie”. Część obserwatorów oceniała, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un może wstrzymywać się z próbą jądrową do zakończenia zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Zjazd trwał w Pekinie od 16 do 22 października, a jego najważniejsze wyniki ogłoszono w niedzielę.

Pjongjang znowelizował niedawno swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą może użyć broni jądrowej jako pierwszy.