Podejrzani to osoby wywodzące się z Gliwic, powiatu gliwickiego oraz z terenu Małopolski, narkotyki miały trafić na rynek w woj. śląskim - podała w czwartek Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Reklama

„Policjanci Zespołu ds. Walki z Przestępczością Samochodową z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach od kilku miesięcy prowadzili czynności wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się kradzieżami pojazdów luksusowych marek na terenie województwa śląskiego oraz na terytorium Niemiec. Kryminalni ustalili także, że członkowie tej grupy, chcąc zwiększyć swoje zyski, podjęli współpracę z grupami przestępczymi trudniącymi się dystrybucją hurtowych ilości narkotyków w Hiszpanii” - opisywała komenda wojewódzka w Katowicach.

Członkowie gangu zatrzymani

Mundurowi ustalili, że członkowie gangu jakiś czas temu w jednym z państw unijnych zaopatrzyli się w hurtową ilość marihuany, która docelowo miała trafić do odbiorców z woj. śląskiego. W zatrzymaniu na terenie Austrii brali udział także funkcjonariusze austriackich służb. Łącznie zabezpieczono 51,5 kg marihuany o łącznej czarnorynkowej wartości ponad 2 mln zł, gotówkę w kwocie 10 tys. euro oraz 10 tys. zł, a także specjalistyczny elektroniczny sprzęt do wykrywania i zagłuszania sygnałów GPS/GSM.

„Katowiccy kryminalni w miejscach zamieszkania zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej zabezpieczyli narkotyki w postaci marihuany, specjalistyczny sprzęt do wykrywania i zagłuszania sygnału GSM oraz sprzęt elektroniczny służący do kradzieży luksusowych samochodów - tzw. walizkę, której czarnorynkowa wartość szacowana jest na około 100 tys. zł” - dodała policja.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty m.in. posiadania znacznej ilości narkotyków i wewnątrzwspólnotowego obrotu narkotykami oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją austriackiego sądu zostali aresztowani, najprawdopodobniej będą odpowiadać przed sądem w Austrii - powiedziała PAP rzeczniczka śląskiej policji mł. insp. Aleksandra Nowara.

autor: Krzysztof Konopka