Politycy zgodzili się jednak, że Ukraina "ma prawo nadal zachowywać ostrożność, dopóki ukraińska flaga nie zostanie podniesiona nad miastem". W środę rosyjskie władze poinformowały o wycofaniu wojsk z zachodniego brzegu Dniepru w Chersoniu, choć podnoszone są obawy, że może to być pułapka.

Reklama

"Premier pochwalił odwagę ukraińskich sił zbrojnych i ponownie podkreślił niezachwiane wsparcie wojskowe, gospodarcze i polityczne Wielkiej Brytanii" - przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street. Podczas rozmowy Sunak potwierdził ogłoszone już wcześniej przekazanie Ukrainie kolejnych 1000 rakiet ziemia-powietrze i ponad 25 tys. zestawów, które mają pomóc żołnierzom w przetrwaniu ekstremalnej zimy.

Zełenski rozmawiał z Sunakiem

Zełenski poinformował na Twitterze, że tematem rozmowy było też porozumienie w sprawie transportu ukraińskiego zboża. Odbyłem rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Omówiliśmy wieloaspektowe wsparcie obronne dla Ukrainy i pomoc w przetrwaniu okresu zimowego. Opowiedzieliśmy się też za kontynuacją +umowy zbożowej+ i uzgodniliśmy stanowiska w przeddzień ważnych wydarzeń międzynarodowych - napisał.