Dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni zakomunikował, że wstępne dochodzenie rozpocznie się po znalezieniu najbardziej odpowiedniej do jego przeprowadzania osoby, która charakteryzować się musi "niezbędną autonomią, bezstronnością i doświadczeniem".

Reklama

We wtorek prokuratura we francuskiej Marsylii wszczęła przeciwko emerytowanemu kardynałowi wstępne śledztwo w sprawie napaści na tle seksualnym. Jean-Pierre Ricard, emerytowany arcybiskup Bordeaux, przyznał się w poniedziałek do "nagannego zachowania" wobec 14-letniej wówczas dziewczynki, do którego doszło 35 lat temu.

35 lat temu, kiedy byłem proboszczem, zachowywałem się w sposób naganny z 14-letnią dziewczynką. Moje zachowanie musiało wywołać w tej osobie poważne i trwałe konsekwencje – przyznał w poniedziałek w oświadczeniu 78-letni duchowny. Kardynał poprosił o wybaczenie i zapowiedział, że zrezygnuje ze swoich funkcji oraz nie będzie się uchylał od odpowiedzialności przed władzami świeckimi i kościelnymi.

Nadużycia seksualne we Francji

We Francji 11 byłych lub obecnych biskupów, w tym kard. Ricard, jest obecnie podejrzewanych o nadużycia seksualne w sprawach prowadzonych przed państwowym lub kościelnym wymiarem sprawiedliwości - ogłosił przewodniczący Konferencji Biskupów Francji abp Eric de Moulins-Beaufort w poniedziałek w Lourdes.