- Nie będę ubiegać się o reelekcję do kierownictwa Demokratów w następnym Kongresie. Nadeszła godzina, by nowe pokolenie przewodziło demokratycznemu klubowi - oznajmiła 82-letnia polityk podczas przemówienia w Izbie Reprezentantów. Zapowiedziała, że nadal będzie sprawować mandat kongresmenki z San Francisco.

Reklama

- Historia odnotuje, że jest najważniejszą spikerką Izby Reprezentantów w naszej historii - powiedział w wydanym oświadczeniu prezydent Joe Biden.

Od 2003 roku

Pelosi była liderką Demokratów w Izbie Reprezentantów od 2003 r., dwukrotnie w tym czasie sprawując funkcję przewodniczącej tej Izby kongresu. Była pierwszą kobietą stojącą na czele głównych amerykańskich partii, a w 2007 r. stała się pierwszą kobietą spikerem.

Według mediów, faworytem do przejęcia schedy po Pelosi jest prezes klubu Demokratów Hakeem Jeffries. Po przeprowadzonych w zeszłym tygodniu wyborach Demokraci będą w mniejszości w Izbie Reprezentantów, nad którą kontrolę przejmą Republikanie. Partia Demokratyczna zachowała jednak większość w Senacie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński