Aksjonow oznajmił, że "główne środki bezpieczeństwa" Krymu powinny być zapewnione poprzez działania "realizowane na terytorium obwodu chersońskiego". Wojska rosyjskie wycofały się w ukraińskim obwodzie chersońskim z zachodniego brzegu Dniepru, pozostając we wschodniej części regionu, bezpośrednio przylegającego do anektowanego półwyspu.

Reklama

BBC nie podaje konkretów na temat prac prowadzonych na Krymie; przypomina, że fortyfikacje oznaczają wzmocnienie bezpieczeństwa wojsk przy pomocy konstrukcji inżynieryjnych, jak okopy, rowy, przeszkody i innych obiekty. Wskazuje też, że po wycofaniu się wojsk rosyjskich z Chersonia pojawiały się przypuszczenia, że armia ukraińska może dotrzeć do Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Rosjanie budują okopy

W czwartek Radio Swoboda po analizie zdjęć satelitarnych podało, że wojska rozpoczęły budowę okopów w południowej części anektowanego Półwyspu Krymskiego w pobliżu granicy z obwodem chersońskim. Nowe fortyfikacje pojawiły się niedaleko przejścia granicznego Dżankoj. Konstrukcje obronne są również budowane w samym obwodzie chersońskim, np. w pobliżu wsi Nowotrojicke - podało Radio Swoboda.

Także w czwartek przedstawiciel sztabu generalnego armii ukraińskiej gen. Ołeksij Hromow powiedział, że żołnierze ukraińscy doszli do brzegu Dniepru, co daje im możliwość sprawowania kontroli nad strefą w pobliżu anektowanego Krymu.

Oddziały ukraińskie, w tym artyleria, "robią wszystko, co możliwe, by razić przeciwnika w maksymalnym zasięgu naszego uzbrojenia" - dodał generał, cytowany przez portal telewizji Espreso.

Hromow ocenił, że wojska rosyjskie po wycofaniu się z prawego brzegu Dniepru mogą rozpocząć natarcie z Białorusi na północne obwody Ukrainy: czernihowski i sumski. - Przeciwnik rzeczywiście przerzuca swoje wojska na pewne kierunki - zauważył. Zapewnił przy tym, że i wojska ukraińskie podejmują odpowiednie działania.

Wojska rosyjskie wycofały się na lewy brzeg Dniepru na przełomie pierwszej i drugiej dekady listopada, gdy ukraińskie siły zbrojne odbiły z ich rąk Chersoń, jedyne miasto obwodowe, jakie Rosjanom udało się zdobyć i okupować po rozpoczęciu napaści na Ukrainę. Obwód chersoński przylega do anektowanego Krymu.