Listę - według Meduzy - miał uzgodnić z prezydencką administracją Walerij Fadiejew, przewodniczący RPC. Jakie tematy znalazły się na liście? W obecności Putina lepiej nie poruszać tematu kar za rozpowszechnianie "fake newsów" o rosyjskiej armii. Odpowiednie uregulowania na ten temat zostały wprowadzone w marcu 2022. Chodziło o to, by obywatele nie krytykowali ani armii, ani wojny w Ukrainie.

Reklama

Na liście znalazły się także protesty matek zmobilizowanych żołnierzy, strat rosyjskiej armii na Ukrainie, egzekucja Jewgienija Nużyna - najemnika z Grupy Wagnera, który na Ukrainie oddał się do niewoli, został uprowadzony i z okrucieństwem zabity jako "zdrajca".

Lista pytań "niebezpiecznych" i pożądanych

Pytania o mobilizację i zaopatrzenie żołnierzy zostały określone jako "niebezpieczne". Wolno o nich rozmawiać z prezydentem Rosji, ale z zachowaniem najwyższej ostrożności.

Reklama

Jak donosi Meduza jest też lista tematów, o których Władimir Putin porozmawia "z przyjenością" - jak sankcje nałożone przez Zachód czy sytuacja uchodźców.

Do tych doniesień odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Stwierdził, że podczas spotkania członków Rady Praw Człowieka z Władimirem Putinem nie będzie przygotowanej wcześniej listy pytań.