Siły ukraińskie przeforsowały kontrofensywę, w której osiągnęły znaczne korzyści na wschodzie i południu, w tym odzyskanie Chersonia. - Widzimy teraz, że Rosja faktycznie próbuje zamrozić tę wojnę, przynajmniej na krótki okres, aby mogli się przegrupować, naprawić sprzęt, odzyskać siły, a następnie spróbować rozpocząć większą ofensywę następnej wiosny - powiedział Stoltenberg.

Reklama

Stoltenberg powiedział, że członkowie NATO kontynuują "bezprecedensowe" dostawy broni i wsparcie dla Ukrainy, pomimo obaw, że konflikt wyczerpuje zachodnie zapasy. - Równie ważne, jak dodawanie nowych systemów, jest upewnienie się, że systemy lub broń, którą już dostarczyliśmy, faktycznie działają – powiedział Stoltenberg.

Również Stany Zjednoczone spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach walki będą kontynuowane w "zmniejszonym tempie", ponieważ obie strony chcą odbudować swoje siły.

Stoltenberg powiedział także, że warunki do pokojowego rozwiązania konfliktu "nie istnieją, ponieważ Rosja nie wykazuje żadnych oznak zaangażowania w negocjacje, które szanują suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy".

Reklama