Kaili jest oskarżona w sprawie dotyczącej przyjmowania łapówek za lobbing na rzecz Kataru. W tej sprawie belgijski sędzia uznał, że jej immunitet parlamentarny nie będzie miał zastosowania, ponieważ została przyłapana na gorącym uczynku z tysiącami euro w gotówce.

Reklama

"Nadal cieszy się ochroną jako eurodeputowana"

Jednak w osobnej kwestii dodatków poselskich i wynagrodzeń asystentów nadal cieszy się ochroną jako eurodeputowana, podobnie jak Spyraki, która nie ma związku z aferą łapówkarską - podała AFP.

Na podstawie sprawozdania z dochodzenia otrzymanego od Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) istnieje podejrzenie popełnienia nadużycia finansowego na szkodę budżetu UE w związku z zarządzaniem dietą parlamentarną, w szczególności w odniesieniu do wynagrodzenia akredytowanych asystentów parlamentarnych - podała Prokuratura Europejska.

Uchylenie immunitetu posła do PE wymaga głosowania w parlamencie. Prokuratora UE wystosowała pismo do przewodniczącej parlamentu Roberty Metsoli z prośbą o wyznaczenie terminu takiego głosowania - poinformowało źródło AFP.

Z Brukseli Łukasz Osiński