ZMINA przytoczyła informacje, które uzyskała w odpowiedzi na zapytanie skierowane do Głównego Wydziału Śledczego Narodowej Policji Ukrainy. Wynika z nich, że w 2022 roku w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę śmierć poniosło 16 502 cywilów.

Reklama

Masowe groby

Na terenach wyzwolonych spod okupacji odkryto 21 masowych grobów, w tym 14 w obwodzie kijowskim. Z masowych grobów ekshumowano ogółem 1033 ciała. Najwięcej cywilnych ofiar rosyjskiej inwazji zidentyfikowano według danych policji w obwodzie donieckim - 4746 oraz w charkowskim - 3784; najmniej w zaporoskim - 66; dane te dotyczą nie tylko masowych grobów, ale również osób znalezionych na ulicach czy w swoich domach.

"Prokuratura odnotowała ponad 5 tys. przypadków torturowania"

"Z tej liczby większość ciał miało rany postrzałowe i obrażenia od wybuchów min (nie jest możliwe wskazanie dokładnej liczby takich osób ze względu na nieukończenie badań eksperckich mających na celu ustalenie przyczyn śmierci)" - napisała ukraińska policja w odpowiedzi na wniosek organizacji ZMINA.

Jak podała ZMINA, prokuratura znalazła 54 izby tortur i odnotowała ponad 5 tys. przypadków torturowania. Prowadzonych jest również 855 spraw dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na dzieciach, z czego 10 dotyczy faktów związanych z przemocą seksualną. ZMINA to pozarządowa organizacja zajmująca się prawami człowieka, założona w 2014 roku. Jej siedziba znajduje się w Kijowie.