Na razie nie wiadomo jeszcze, jaki tytuł będą miały wspomnienia Johnsona, ani kiedy się ukażą. Wydawnictwo nie ujawniło też, jakie honorarium dostanie były premier. Z niecierpliwością czekam na współpracę z Borisem Johnsonem, gdy będzie pisał swoją relację z czasu sprawowania urzędu podczas niektórych z najbardziej doniosłych wydarzeń, jakie Wielka Brytania widziała w ostatnich czasach - oświadczyła dyrektor wydawnicza HarperCollins, Arabella Pike.

Reklama

Największe zwycięstwo wyborcze od 32 lat

Johnson objął urząd premiera w lipcu 2019 r. zastępując Theresę May, która nie była w stanie przeforsować umowy w sprawie brexitu. W grudniu 2019 r., obiecując załatwienie do końca brexitu, poprowadził Partię Konserwatywną do największego zwycięstwa wyborczego od 32 lat. Faktycznie dokończył brexit, ale okres jego rządów zdominowany został przez pandemię Covid-19. Odbywające się wówczas - wbrew wprowadzonym przez rząd restrykcjom - imprezy na Downing Street, o których informacje zaczęły po pewnym czasie przeciekać do mediów, rozpoczęły jego upadek. Nie pomogła mu nawet aktywna rola w pomocy dla Ukrainy, którą jego rząd podjął od początku rosyjskiej napaści. W lipcu 2022 r. po serii rezygnacji ze stanowisk rządowych, będących efektem niezadowolenia z coraz bardziej dysfunkcyjnego sposobu rządzenia, sam musiał ogłosić swoją.

Reklama

Z urzędu premiera odszedł we wrześniu 2022 r., ale niemal natychmiast pojawiły się spekulacje, że będzie próbował wrócić i faktycznie już w październiku przymierzał się do walki o schedę po swojej następczyni Liz Truss, lecz ostatecznie ustąpił pola Rishiemu Sunakowi. Choć obecnie Johnson jest szeregowym posłem, cały czas o nim głośno - ostatnio zwłaszcza z powodu rekordowych dotacji oraz wysokich honorariów za wystąpienia publiczne.

Reklama

Honorarium powyżej miliona funtów

Jeśli chodzi o honorarium za pamiętniki, według agentów literackich przywoływanych przez stację BBC, Johnson może liczyć na kwotę powyżej miliona funtów. To jednak byłoby mniej niż mieli dostać niektórzy z jego poprzedników - BBC przypomina, że Tony Blair miał podobno zarobić na swoich wspomnieniach 7 mln funtów, a David Cameron - 1,5 mln.

Johnson, zanim poświęcił się polityce, był dziennikarzem piszącym w dzienniku "Daily Telegraph" i tygodniku "The Spectator". Ma już na koncie kilka książek, w tym "The Dream of Rome" o analogiach między Imperium Rzymskim a Unią Europejską, biografię byłego premiera Winstona Churchilla "The Churchill Factor" oraz powieść "Seventy-Two Virgins".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński