Ogólnie rzecz biorąc, Federacja Rosyjska nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących terminowego powiadamiania o zatrzymaniu obywateli USA w Rosji. Władze rosyjskie również nie informują regularnie ambasady o procesach, wyrokach lub przemieszczaniu się obywateli USA. Przyglądamy się tej sprawie i będziemy ją dalej monitorować" - zapewnił Patel w wypowiedzi dla dziennikarzy.

Reklama

FSB wszczęła śledztwo ws. obywatela USA

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przekazała w czwartek, że wszczęła śledztwo w sprawie obywatela USA. W krótkim oświadczeniu FSB przekazała, że Amerykanin jest "podejrzany o zbieranie informacji wywiadowczych na tematy biologiczne", a jego działania były "skierowane przeciwko bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej".

Za takie zarzuty w Rosji grozi od 10 do 20 lat więzienia. Służby nie podały nazwiska osoby, której dotyczy sprawa, ani żadnych innych szczegółów. Nie poinformowały także, czy podejrzany został zatrzymany. W ostatnich latach wielu obywateli Stanów Zjednoczonych zostało zatrzymanych w Rosji, a niektórzy ostatecznie zostali uwolnieni w zamian za Rosjan zatrzymanych w USA. W grudniu 2022 r. amerykańska gwiazda koszykówki Brittney Griner została zwolniona z rosyjskiego więzienia po uprzednim skazaniu jej na 9 lat więzienia za posiadanie narkotyków. Griner wymieniono na Rosjanina Wiktora Buta, który spędził 14 lat w amerykańskim więzieniu za handel bronią, pranie brudnych pieniędzy i spiskowanie w celu zabicia Amerykanów.

Rosja jak dotąd odmówiła wymiany weterana amerykańskiej piechoty morskiej Paula Whelana, który został aresztowany przez FSB w 2018 r. pod zarzutem szpiegostwa i skazany na 16 lat więzienia w 2020 r.