W kraju trwa obecnie kampania przez zaplanowanymi na 15 marca wyborami do rad prowincji. Mieszkańcy wybiorą na czteroletnią kadencję radnych 12 regionalnych parlamentów (Provinciale Staten).

Reklama

Migracja i uchodźcy - tajne porozumienie

Jak zauważa gazeta ugrupowania tworzące gabinet premiera Marka Ruttego - liberałowie (VVD), chadecja (CDA), konserwatywna chadecja (CU) oraz socjalliberalna D66 - nie poruszają w trakcie kampanii tematu migracji. „AD” wskazuje, że jest to konsekwencja zawarcia paktu o nieagresji w tej sprawie między rządzącymi partiami.

Reklama

D66 i CU opowiadają się za liberalniejszym podejściem do kwestii przyjmowania zarówno migrantów zarobkowych jak i uchodźców. CDA jest temu przeciwna, podobnie jak ugrupowanie VVD premiera Ruttego, które jednak nie formułuje tego w sposób tak kategoryczny jak chadecja.

W styczniu doszło do spotkania liderów partii z ministrami odpowiedzialnymi za kwestie migracji, podczas którego zawarto nieformalne porozumienie, że tematyka migracji i uchodźców nie będzie poruszana w trakcie kampanii wyborczej przed marcowymi wyborami - twierdzi „Algemeen Dagblad”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek