Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim - powiedział Podolak.

Nowa ofensywa Rosji

To właśnie jest ta ofensywa, ona już się rozpoczęła - dodał.

Reklama

Podolak podkreślił jednocześnie, że tak naprawdę rosyjska ofensywa "się nie kończyła".

RBK-Ukraina przypomina, że w ostatnim tygodniu wzrosło tempo rosyjskich operacji wojskowych wzdłuż odcinka Swatowe-Kreminna na zachodzie obwodu ługańskiego.

Odpieranie permanentnych ataków

Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim, odpieramy ataki - przekazał w czwartek Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Zaczęło się pewne zaostrzenie i można stwierdzić, że de facto to jest już część pełnowymiarowej ofensywy planowanej przez Rosjan - powiedział gubernator.

Jak dodał, ukraińskie siły odpierają permanentne ataki przeciwnika. W ciągu ostatnich 7-10 dni zwiększyła się liczba ostrzałów.

Główne działania rosyjskie wojsko koncentruje na kierunku miasta Kreminna - poinformował gubernator. Zaznaczył, że siły przeciwnika nie odnoszą sukcesów. Sytuacja jest trudna, ale jest pod pełną kontrolą naszych sił obrony - zapewnił.

Doniesienia ISW

W czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił, że w obwodzie ługańskim rozpoczęła się znacząca ofensywa wojsk rosyjskich, o czym świadczy zaangażowanie tam elementów co najmniej trzech dużych dywizji rosyjskich.

Dwa dni wcześniej sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział agencji Reutera, że Kijów spodziewa się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu. Daniłow powtórzył też wcześniejsze przewidywania Kijowa, że Rosja nadal chce przejąć obwody doniecki i ługański.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow nie wykluczył rosyjskiej ofensywy na południu, na terytorium graniczącym z Donbasem; ocenił również, że nie ma zagrożenia dla Odessy.