Oczekujemy, że Ukraina przeprowadzi ofensywę wiosną - powiedział sekretarz obrony USA. Jak dodał, “sojusznicy Ukrainy będą stanowczy i zjednoczeni tak długo, jak to będzie konieczne”. Zapewnił jednocześnie, że USA zrobią “wszystko, aby Ukraina otrzymała to, czego potrzebuje, aby osiągnąć sukces”.

Reklama

Obecnie nic nie wskazuje na to, by Rosja gromadziła samoloty do potencjalnego większego ataku powietrznego - poinformował Lloyd Austin. - Obecnie tego nie widzimy - powiedział Austin.

- Wiemy, że Rosja ma na swoim wyposażeniu pokaźną liczbę samolotów. Dlatego podkreślaliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie jak najwięcej zdolności obrony powietrznej – dodał.

Zauważył też, że Rosja wprowadza na pole bitwy szereg nowych żołnierzy, ale wielu z nich jest źle wyszkolonych i źle wyposażonych.

Zapytany, czy sojusznicy Ukrainy omawiali we wtorek kwestię wysłania myśliwców, aby pomóc krajowi w wysiłkach wojennych, Austin powiedział, że w tej sprawie nie ma obecnie nic do ogłoszenia.

Sekretarz obrony USA powiedział również, że sojusznicy przekażą Ukrainie "dużo amunicji - tak szybko, jak to możliwe".

Reklama

Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie - podkreślił z kolei generał Mark Milley. Zauważył: - Mamy do czynienia z wojną na wyniszczenie; wydaje się, że będzie to trwać nadal.

Jak dodał, Rosja “nie pokona Ukraińców ani ich sojuszników”.