Pocisk spadł na zachód od wyspy Hokkaido, w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Korea Płn. grozi odwetem

W piątek Korea Północna zagroziła „bezprecedensowo silnym” odwetem za wszelkie ćwiczenia wojskowe między Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi.

Z okazji rocznicy założenia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) 8 lutego w Pjongjangu odbyła się parada wojskowa, podczas której zaprezentowano nowe międzykontynentalne pociski balistyczne.

Reklama
Reklama

Broń Korei Płn.

Programy rakiet balistycznych i broni jądrowej Korei Północnej zostały zakazane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Pociski międzykontynentalne są szczególnie niepokojące ze względu na ich duży zasięg, który obejmuje m.in. kontynentalne Stany Zjednoczone.

W ciągu 2022 r. Pjongjang przeprowadził ponad 30 serii testów, znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym roku. Testowano zarówno pociski krótkiego zasięgu, jak i międzykontynentalne pociski balistyczne i pociski ziemia-powietrze.

W latach 2018-2019 Korea Północna prowadziła z USA rokowania dotyczące denuklearyzacji i złagodzenia nałożonych na nią sankcji, ale zakończyły się one fiaskiem. W 2022 r. Pjongjang oznajmił, że jego arsenał jądrowy nie będzie już przedmiotem negocjacji.