Wnioski z eksperymentu opublikowano w cytowanym przez "South China Morning Post" chińskim czasopiśmie naukowym "Acta Aeronautica et Astronautica Sinica". Chińscy wojskowi przeprowadzili symulację powietrznego pojedynku na bliskim dystansie z udziałem dwóch niewielkich, bezzałogowych samolotów: jednego pilotowanego z ziemi przez prawdziwego pilota myśliwca, a drugiego pilotowanego przez sztuczną inteligencję (AI).

Reklama

Pilot kontra sztuczna inteligencja

Po wystartowaniu ludzki pilot od razu zaczął wznosić się, by zyskać przewagę wysokości, jednak AI "przewidziała jego intencje, wymanewrowała przeciwnika i zdołała znaleźć się tuż za nim", a więc w pozycji umożliwiającej zestrzelenie. Pilot zanurkował w kierunku ziemi, by wystraszyć AI rozbiciem o ziemię - ta jednak znów przewidziała jego intencje i "ustawiła zasadzkę czekając, aż pilot będzie musiał wyrównać lot".

"Symulacja została przerwana po 90 sekundach"

Zawiodły również inne manewry, a cała symulacja została przerwana po blisko 90 sekundach. Ludzki pilot nie był w stanie ani przez chwilę uzyskać przewagi nad maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję.

Dzięki większej mocy obliczeniowej sztuczna inteligencja może dokładniej przewidzieć przebieg bitwy, aby przejąć inicjatywę w konfrontacji - ocenił zespół naukowców przeprowadzających tę symulację pod kierownictwem profesora Huang Juntao z Centrum Badań i Rozwoju Aerodynamiki Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Syczuanie. Badacze zwrócili także uwagę na większą szybkość reakcji samolotu pilotowanego przez maszynę, a także brak konieczności uwzględniania w nim takich problemów jak nadmierne przeciążenie, ryzyko niedotlenienia, czy strach przed śmiercią.

To był pierwszy ogłoszony przez Chińczyków triumf ich sztucznej inteligencji nad pilotem myśliwca. Chiny nie są jednak pierwszym krajem, który pracuje nad rozwojem tego typu algorytmów. W Stanach Zjednoczonych prace na tym polu trwają już od pół wieku, zaś a podobne symulacje - również z użyciem prawdziwych myśliwców - Amerykanie przeprowadzają co najmniej od kilku lat.