Wojskowy, którego cytuje rosyjska redakcja BBC, poinformował, że obrona przeciwlotnicza może skutecznie bronić się przed kilkoma rodzajami rosyjskich rakiet. Są to: pociski manewrujące na okrętach Kalibr (3M14), pociski R-500 (9M728) wchodzące w skład zestawu Iskander-K, a także kilka rakiet typu Ch wystrzeliwanych z samolotów, czyli pociski: Ch-55, Ch-101 i Ch-555.

Reklama

Ukraińcy mogą również zestrzeliwać odpalane z samolotów pociski kierowane Ch-59, jak i pociski przeciwokrętowe Ch-35, które mogą niszczyć cele w odległości do 260 km.

Te pociski ogrywają obronę ukraińską

Natomiast wciąż obrona ukraińska nie jest w stanie zestrzeliwać: Iskanderów-M (9M723), pocisków przeciwokrętowych Oniks (R-800), hiperdźwiękowych Kinżałów (Ch-47) i pocisków Ch-31P, jak również pocisków używanych w systemach rakietowych Smiercz i S-300.

Ihnat potwierdził, że strona ukraińska nie jest w stanie również bronić się przed pociskami przeciwokrętowymi Ch-22. Rosjanie użyli pocisku tego typu w ostrzale miasta Dniepr w styczniu br. Pocisk uderzył w dom mieszkalny w Dnieprze, zabijając ponad 40 osób. Wówczas rzecznik lotnictwa przyznał, że pocisk znajdował się poza zasięgiem obrony powietrznej.