W komunikacie rozesłanym w czwartek do pilotów Qantas napisano, że linie spotkały się z zakłóceniami pasma VHF (bardzo wysokich częstotliwości) przez stacje podające się za przedstawicieli chińskich sił zbrojnych. Miało to miejsce na zachodnim Pacyfiku i na Morzu Południowochińskim – dodano.

Reklama

Zagłuszanie GPS

"Dodatkowo, samoloty grupy doświadczyły zagłuszania GPS, czego źródłem, jak się podejrzewa, były okręty wojenne działające u Północno-Zachodniego Szelfu Australii" – napisano w dokumencie cytowanym przez News.com.au.

Reklama

Pilotom dano wytyczne, co robić w przypadku wystąpienia takich zakłóceń. Podkreślono, że nie wystąpiły żadne "wypadki bezpieczeństwa" związane z tymi zakłóceniami.

Pasmo VHF określa fale radiowe o częstotliwości od 30 do 300 MHz i ma wiele zastosowań w komunikacji – podał australijski portal.

Krytyka ze strony Chin

News.com.au zaznacza, że Chiny krytycznie oceniały ogłoszoną niedawno umowę w sprawie sprzedaży Australii okrętów podwodnych z napędem nuklearnym przez Stany Zjednoczone oraz współpracy z Wielką Brytanią na rzecz budowy takich okrętów przez Australię w ramach porozumienia AUKUS.

Australia, USA i Wielka Brytania dążą do realizacji swoich egoistycznych interesów geopolitycznych, lekceważąc przy tym obawy społeczności międzynarodowej i podążając "dalej i dalej błędną i niebezpieczną drogą" – mówił w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.