O bezpośrednich groźbach mówił dziennikarzom partner Czaputovej Juraj Rizman: Musieliśmy podjąć niezbędne kroki. Coraz częściej są kierowane (pogróżki) wobec dzieci. W listach (Czaputova) dostaje polecenia, których niewykonanie będzie prowadzić do zagrożenia lub śmierci jej dzieci – cytuje Sme.

Reklama

Reakcja Czaputovej

Dziennik przytoczył też oświadczenie prezydent, która stwierdziła, że wykorzysta wszystkie prawne środki. Jako matka dla ochrony dzieci. Jako obywatel w ochronie funkcji, którą obecnie piastuję.

"Prezydent ostro wystąpiła przeciwko przewodniczącemu Smer Robertowi Fico po tym, gdy na konferencji prasowej twierdził, że na Czaputovą wpływa ambasada USA i jest na liście płac Georgea Sorosa” – napisał dziennik i dodał, że służby policyjne i wymiar sprawiedliwości nikomu nie postawiły zarzutów. Dziennik przytoczył podobne wypowiedzi szefa Smer wobec Czaputovej.

Autor tekstu Michal Katuszka zwrócił uwagę, że ostre ataki na prezydent i kierowane wobec niej pogróżki mogą mieć na celu wpłynięcie na oczekiwaną decyzję prezydent Czaputovej o kandydowaniu na drugą kadencję na stanowisku głowy państwa. Wybory prezydenckie na Słowacji odbędą się na początku 2024 r.

Piotr Górecki