W 2021 r. generał To Lam, minister bezpieczeństwa wewnętrznego Wietnamu, został nagrany w trakcie spożywania steka ozdobionego prawdziwym złotem. Wietnamski minister był karmiony kawałkami mięsa przez tureckiego kucharza-celebrytę znanego pod pseudonimem Salt Bae. Film przedstawiający ministra wywołał oburzenie w Wietnamie z powodu rozrzutności przedstawiciela władz kraju, w którym obywatele cierpią z powodu ubóstwa.

Reklama

Żart z ministra nie spodobał się władzom Wietnamu

W odpowiedzi na skandal, 39-letni sprzedawca makaronu Bui Tuan Lam, nagrał filmik, na którym teatralnie przygotowuje makaron z wołowiną. Żart stał się w Wietnamie hitem internetu, jednak nie został równie przychylnie przyjęty przez komunistyczne władze kraju.

Bui Tuan Lam, który podpisał się pod swoim filmikiem jako Green Onion Bae, w nawiązaniu do pseudonimu tureckiego szefa kuchni Salt Bae, został aresztowany w 2022 r. W czwartek skazano go za "tworzenie, składowanie, dystrybuowanie i rozpowszechnianie informacji, dokumentów i przedmiotów przeciwko (interesowi) państwa" - przekazała policja w mieście Da Nang w środkowym Wietnamie.

Reklama

"Oczernianie państwa"

W przeszłości Bui Tuan Lam publicznie opowiadał się za demokracją w kraju i uczestniczył w wielu anty-chińskich i pro-ekologicznych protestach - podał Reuters. Policja w Da Nang przekazała, że zgodnie z aktem oskarżenia Lam zamieścił w mediach społecznościowych 19 artykułów i 25 nagrań wideo w celu "oczernienia państwa".

Phil Robertson z organizacji Human Rights Watch, wezwał rząd Wietnamu do zaprzestania represji wobec Bui Tuan Lama i innych osób krytykujących Komunistyczną Partię Wietnamu.

Reklama

Lista postów i nagrań uznanych za "dowód" popełnionych przez Bui Tuan Lama "zbrodni" pokazuje, jak daleko Wietnamczycy posuwają się, aby zablokować wszelką krytykę rządu w internecie - powiedział Robertson, cytowany przez agencję Reutera. Oryginalne nagranie z udziałem ministra i filmik Bui Tuan Lama można obejrzeć na porównaniu opracowanym przez Radio Wolna Azja.

Trwa ładowanie wpisu