Trwa ofensywna operacja wojsk obrony Ukrainy na kierunkach Melitopola i Berdiańska, przekazał sztab, wyliczając, że w ciągu dnia ukraińskie lotnictwo przeprowadziło pięć ataków na wrogi personel, uzbrojenie i zgrupowania sprzętu wojskowego. Jednostki rakietowe i artyleryjskie Ukrainy uderzyły w jeden system artyleryjski i zniszczyły rosyjski dron rozpoznawczy.

Reklama

W tym czasie wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych, 19 nalotów i 30 ataków z wyrzutni rakiet MLRS na pozycje wojsk ukraińskich i zaludnione osady. W wyniku tych ataków odnotowano ofiary wśród ludności cywilnej, zniszczone też zostały budynki mieszkalne.

Działania Rosjan

W obwodzie czernihowskim Rosjanie ostrzelali z moździerzy i artylerii ponad 15 osad; kilka osad w regionie Sumy i w obwodzie charkowskim.

Na kierunku łymańskim najeźdźcy podjęli nieudane próby ofensywne w rejonach Biłohoriwki w obwodzie ługańskim.

Na kierunku Bachmut nieprzyjaciel, jak poinformował sztab wojsk Ukrainy, ostrzelał artylerią ponad 10 osad.

Na kierunku Awdijiwka, pod ciężkim rosyjskim ostrzałem artyleryjskim i lotniczym, ukraińscy obrońcy skutecznie odparli rosyjskie ataki, poinformował sztab.

Na kierunkach zaporoskim i chersońskim Rosjanie skupiają główne wysiłki na zapobieganiu dalszemu posuwaniu się wojsk ukraińskich.

W sobotę Rosjanie rozpoczęli naloty na tereny Orichowa w obwodzie zaporoskim.