Do ataku miało dojść na ulicy przed budynkiem konsulatu. Ofiara jest poważnie ranna, trwa policyjne dochodzenie - podała turecka telewizja państwowa.

Reklama

Ministerstwo spraw zagranicznych Szwecji odmówiło skomentowania gróźb, wysuwanych pod adresem pracowników szwedzkich placówek dyplomatycznych, stwierdziło również że nie będzie wypowiadać się na temat podejmowanych środków bezpieczeństwa - odnotowała agencja Reutera.

W ostatnich tygodniach, po aktach publicznego palenia świętej księgi islamu, Koranu, w wielu krajach muzułmańskich odbyły się ostre protesty przeciwko Szwecji, pojawiły się również groźby zemsty.

Członkostwo Szwecji w NATO

Ankara i Sztokholm od dłuższego czasu pozostają w ostrym sporze o członkostwo Szwecji w NATO. Ankara blokuje możliwość wejścia tego kraju do Sojuszu, podkreślając, że Sztokholm powinien robić więcej, aby rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami w Szwecji i innymi grupami, które Turcja uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział po lipcowym szczycie NATO w Wilnie, że Ankara podejmie działania w celu ratyfikacji członkostwa Szwecji w Sojuszu, jeśli Sztokholm wypełni obietnice dotyczące walki z terroryzmem.