"Moi przyjaciele w Bundestagu właśnie mi powiedzieli, że kluczowe frakcje parlamentarne osiągnęły konsens w sprawie przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus" - napisał Czerniew na Facebooku.

Reklama

"Niemcy nie zamierzają dostarczać tych rakiet"

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w zeszłym tygodniu, że Niemcy nie zamierzają na razie dostarczać tych rakiet i nie są one najpilniejszym priorytetem. Rzecznik resortu powiedział w poniedziałek agencji Reutera, że stanowisko Berlina nie uległo zmianie.

Czerniew: Wreszcie. Czekamy na oficjalną decyzję

Czerniew oświadczył jednak: "Od długiego czasu pracowaliśmy z niemieckimi parlamentarzystami nad sformowaniem grupy wsparcia i wreszcie lody pękły. Czekamy na oficjalną decyzję".

W poniedziałek po raz pierwszy polityk współrządzącej w Niemczech SPD Andreas Schwarz wezwał do przekazania Ukrainie Taurusów. Do tej pory SPD sprzeciwiała się rozszerzeniu niemieckiej pomocy wojskowej o te pociski. Pociski manewrujące Taurus są uważane za szczególnie precyzyjne ze względu na ich zaawansowany system nawigacji; mogą trafiać w cele znajdujące się w odległości 500 kilometrów lub większej.