Na nowego szefa norweskiej dyplomacji powołany został dotychczasowy minister klimatu i środowiska Espen Barth Eide, współpracownik byłego premiera Norwegii Jensa Stoltenberga, obecnego sekretarza generalnego NATO.

Reklama

Afera w Norwegii

Huitfeldt była ostatnio negatywną bohaterką artykułów prasowych, w których ujawniono dokonywanie przez jej męża licznych transakcji akcjami spółek skarbu państwa, w tym koncernu zbrojeniowego Kongsberg. Według mediów biznesmen mógł wykorzystywać poufne informacje. Szefowa MSZ przyznała się do błędu, ale zapewniała, że nie wiedziała o działalności małżonka.

Podobny konflikt interesów media ujawniły również w przypadku liderki opozycji Erny Solberg z Partii Konserwatywnej. Jej mąż miał handlować akcjami państwowych spółek, gdy Solberg była premierem Norwegii w latach 2013-2021.

Reklama

Premier Store dokonał zmian również w innych ministerstwach, łącznie powołał siedmiu nowych szefów resortu, w tym dwóch zmieniło zakres obowiązków. W opinii komentatorów rekonstrukcja jest związana z pierwszą od blisko 100 lat porażką Partii Pracy na rzecz konserwatystów we wrześniowych wyborach samorządowych i chęcią poprawy notowań. Jak spekuluje się, dymisja Huitfeldt może również utrudnić powrót do władzy Solberg.